Pomnik ufundowany przez Miasto Węgrów w 2010 r. Główny element pomnika to portret Angela Rosenblata na tle Ameryki Południowej, badaniom której wielki uczony poświęcił swoje życie.
Angel Rosenblat (1902-1984) światowej sławy naukowiec, jeden z najwybitniejszych lingwistów i historyków demografii oraz kultury społeczeństw Ameryki Łacińskiej, urodził się w Węgrowie w rodzinie żydowskiej, która w 1906 r. wyemigrowała do Argentyny. Angel Rosenblat pracował w Instytucie Filologicznym Uniwersytetu w Buenos Aires, następnie przez kilka lat przebywał w Europie. Po powrocie przeniósł się w 1947 r. do Wenezueli. Na Uniwersytecie Centralnym Wenezueli w Caracas kierował Katedrą Fonetyki i Katedrą Gramatyki Historycznej. Stworzył Instytut Filologiczny Andres Bello. Autor klasycznego dzieła „Ludność autochtoniczna i metysaż w Ameryce”.
Tablica pamięci Żydów Węgrowskich: Tablica w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim ufundowana przez Miasto Węgrów i Towarzystwo Przyjaźni Izrael - Polska, odsłonięta w 2014 r., upamiętniająca Żydów z Węgrowa i okolicznych wsi uwięzionych w getcie utworzonym w czasie II wojny światowej przez niemieckich okupantów w Węgrowie. Getto zlikwidowali Niemcy 22 września 1942 r., dzielnicę żydowską zrównali z ziemią włącznie z dwiema zabytkowymi synagogami usytuowanymi w pobliżu obecnego pomnika, mieszkańców wymordowali w Węgrowie i w obozie śmierci w Treblince.