Fundacja Jana Kazimierza podskarbiego wielkiego koronnego i Jana Dobrogosta Krasińskiego wojewody płockiego (początek 1668 r.), składa się z kościoła, budynku dawnego klasztoru ojców reformatów oraz zabudowań gospodarczych: browaru i tkalni otoczonych ceglanym murem.
Barokowy kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy projektu wybitnego architekta Tylmana van Gameren, zbudowany został w latach 1693- 1706. Fasada kościoła z kamiennymi posągami św. Franciszka i św. Piotra z Alkantary oraz figurą Chrystusa - Serafina na szczycie frontonu. Wieżyczka sygnaturki ozdobiona jest pozłacanymi herbowymi Ślepowronami Krasińskich.
Wnętrze wykonane według przepisów reguły reformatów. Monumentalny ołtarz główny ze wspaniałym, drewnianym krucyfiksem Schlütera (przed 1693 r.); piękny nagrobek Jana Dobrogosta Krasińskiego autorstwa wybitnych artystów m.in. Tylmana van Gameren (projekt) i Andreasa Mackensena II (złotnictwo). W ołtarzach obrazy olejne pędzla Szymona Czechowicza, Jana Niezabitowskiego i Józefata Łukaszewicza z XVIII i XIX w. W kopule fresk „Kościół Triumfujący” z 1710 r. zaliczany do największych osiągnięć Michała Anioła Palloniego, zapewne jego ostatnie dzieło. W mniejszych kopułkach freski Sebastiana Ecksteina z poł. XVIII w.
W podziemiach pod kościołem udostępniana do zwiedzania krypta-nekropolia z zachowanymi przez 300 lat zmumifikowanymi zwłokami szlachty, mieszczan i zakonników.
Zabudowania klasztorne ojców reformatów powstały w latach 1706 – 1711. Wewnątrz wirydarz z krużgankiem dekorowanym polichromiami z XVIII w. przedstawiającymi świętych franciszkańskich i sceny religijne. Klasztor skasowały władze carskie w 1864 r. za pomoc udzielaną przez zakonników powstańcom styczniowym.
Położony jest 500 metrów od rynku przy ulicy Kościuszki. W ołtarzu głównym umieszczono wspaniałą rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego dłuta Andrzeja Schlütera.
Przewodnik po Zespole Poreformackim: Marek Sobisz – tel. 791 176 604
www.klasztorwegrow.pl
Foto: M.Rząca